فدویان آقا ابوالفضل العبّاس (ع) بجنورد
حسینیه فدویان شهزاده علی اکبر(ع) بجنورد
لینک دوستان
 

آئینه فضایل ، حضرت عباس علیه السلام

نخستین فرزندی که ام‌البنین، زنی را که عقیل از دودمانی شجاع  برای امیرالمومنین(ع) خواستگاری کرده بود، براى حضرت على علیه السلام به جهان آورد، نوزادى بود که خاندان علوى را از فروغ شادى سرشار کرد.

نوزاد را (عباس) نامیدند که بعدها ملقب به (قمر بنى هاشم) و مکنی به (ابوالفضل) گردید. این رویداد مبارک در روز چهارم شعبان 26 هجرى رخ داد. مادر عباس زنی از طایفه کلاب به نام  «فاطمه»، دختر حزام بن خالد بود و نیاکانش همه از دلیرمردان بودند.

از طرف مادر نیز دارای نجابت خانوادگی و اصالت و عظمت بود. روزى که حضرت سیدالشهداء علیه السلام براى حماسه عاشورا مصمم شد، حضرت عباس به علمدارى و سپهسالارى آن حضرت مفتخر شد و در این راه چنان رشادت و شهامتى از خود بروز داد که در تاریخ ایثار و کرامت بشرى کم نظیر است.

وقتی به القاب  حضرت عباس می‌‏نگریم، آنها را همچون آینه‌‏ای می‏‌یابیم که هرکدام، جلوه‌‏ای از روح زیبا و فضایل ایشان  را نشان می‏دهد. القاب حضرت عباس، برخی در زمان حیاتش هم شهرت یافته بود، برخی بعدها بر او گفته شد و هر کدام نمونه افتخار و عنوان فضیلتی است جاودانه. عباس بود، چون، شیرآسا حمله می‏کرد و در میدان‌های نبرد دلیر بود.


کُنیه‏‌اش «ابوالفضل» بود، پدر فضل؛ هم به این جهت که فضل، نام پسر او بود، هم به این جهت که در واقع نیز، پدر فضیلت بود و فضل و نیکی زاده او و مولود سرشت پاکش و پرورده دست کریمش بود. لقب دیگرش «قمر بنی هاشم» بود؛ چرا که در میان بنی هاشم زیباترین و جذاب‏ترین چهره را داشت.

یکی دیگر از لقبهایش «طیّار» است، چون روایت است که - همانند عمویش جعفر طیّار- به جای دو دستی که از پیکرش در کربلا جدا شد، دو بال به او داده شد تا در بهشت، بال در بال فرشتگان پرواز کند.

این بشارت را پدرش امیرالمؤمنین(ع) در کودکی عباس، آن هنگام که دستهای او را می‏بوسید و می‌گریست به اهل خانه داد تا تسلای غم و اندوه آنان گردد. «عبدصالح» (بنده شایسته) لقب دیگری است که در زیارتنامه او به چشم می‏خورد؛ زیارتنامه‌‏ای که امام صادق(ع) بیان فرموده است.

منبع :http://hamshahrionline.ir/news-29068.aspx


موضوعات مرتبط: فضایل و کرامات حضرت ابوالفضل العباس (ع)، ویژه نامه سالروز ولادت حضرت ابوالفضل(ع)
[ یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 6:19 ] [ غلامرضا شهریاری ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بنام خدا
این وبلاگ از سری وبلاگ های حسینیه شهزاده علی اکبر علیه السلام بجنورد است و به علمدار و سپهسالارو ساقی عطشان کربلا ، قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام اختصاص دارد . لذا ازکلیه علاقه مندان آنحضرت که مایلند مقالات و یا دلنوشته شان مورد استفاده مشتاقان عباس ین علی علیه السلام قرار گیرد، نقاضا میشود مطالب خود رابه ایمیل مدیر وبلاگ ارسال تا بنام خودشان در وبلاگ قرار گیرد .
با تشکر : مدیر وبلاگ
ایمیل مدیر وبلاگ
Gh_sh40@yahoo.com

امکانات وب

محرم نوش آباد ،کربلا